Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Απόστολος Χρήστου τερμάτισε στην 4η θέση στον τελικό των 100μ ύπτιο ανδρών

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Απόστολος Χρήστου στον τελικό των 100μ ύπτιο ανδρών και δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο των Ολυμπιακών Αγώνων.

Για μόλις 0.02 εκατοστά του δευτερολέπτου o Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, με τον Έλληνα πρωταθλητή να βγαίνει 4ος σε μια τρομερή προσπάθεια στον τελικό των 100μ ύπτιο.

Ο 27χρονος αθλητής στην κούρσα της ζωής του, είχε τον 4ο καλύτερο χρόνο με 52.41, βλέποντας τον Αμερικανό Ράιαν Μέρφι να τον προσπερνά στο νήμα με 52.39. Νικητής του αγώνα ήταν ο Ιταλός Τόμας Τσέκον με 52.00, ενώ δεύτερος ο Κινέζος Τζιαγού Σου με 52.32.

Μπορεί ο Χρήστου να μην κατάφερε να πετύχει το στόχο του να κατακτήσει ένα μετάλλιο, ωστόσο η παρουσία του στην Ολυμπιάδα ήταν εξαιρετική και σίγουρα βάζει μια πολύ σημαντική παρακαταθήκη για το μέλλον του.