Site icon TLIFE

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 – Στέφανος Τσιτσιπάς: Με σαρωτική εμφάνιση πέρασε στους «16»

Με μια εκπληκτική εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε 2-0 σετ (6-1, 6-2) τον Ντάνιελ Έβανς το απόγευμα της Δευτέρας 29/7, παίρνοντας στην επόμενη φάση του μονού στο τένις ανδρών για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το πρώτο σετ ήταν ονειρικό για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος έκανε δυο μπρέικ στο 4ο και 6ο γκέιμ, παίρνοντας το σετ με 6-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής έδειξε πως υπάρχει τεράστια διαφορά στην ποιότητα μεταξύ των δυο αθλητών, ενώ ανάλογη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο σετ.

Κρατώντας μαεστρικά το σερβίς του και πραγματοποιώντας δυο μπρέικ αυτή τη φορά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το 2-0 στα σετ με 6-2 στα γκέιμ και πέρασε σε ένα παιχνίδι που κράτησε 52 λεπτά στους «16».

Αυτή η εμφάνιση του Στέφανου Τσιτσιπά δείχνει πως ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας μπορεί στο Παρίσι να φτάσει ψηλά στο τουρνουά και να διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Επόμενος αντίπαλος για τον 25χρονο αθλητή θα είναι ο νικητής του αγώνα Σεμπάστιαν Μπάες – Μπέντζαμιν Χασάν.